Stomatologia
Czy jest stomatologia?
Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się budową zębów, przyzębia i jamy ustnej, ich leczeniem oraz profilaktyką. Dziedzina ta opiera się na kilkunastu specjalizacjach i działach, których założeniem jest kompleksowa opieka stomatologiczna w zależności od potrzeb pacjentów.
Podstawową specjalizacją jest stomatologia zachowawcza, która oferuje profilaktykę i leczenie ubytków. Działy stomatologii takie jak endodoncja, ortodoncja czy protetyka dają możliwość wyboru specjalisty zgodnie ze źródłem problemu. Największym uznaniem cieszy się obecnie stomatologia estetyczna, której głównym założeniem jest kosmetyka zębów.
Jakie są rodzaje stomatologii?
Stomatologię podzielono na wiele specjalności, chcą zwiększyć komfort pacjentów. Obecnie medycyna oferuje stomatologię bez bólu. Pozwala to na spokojne wizyty stomatologiczne bez stresu i paniki. Wyróżnia się następujące specjalności stomatologii:
- stomatologia zachowawcza;
- stomatologia dziecięca;
- endodoncja;
- ortodoncja;
- protetyka stomatologiczna;
- periodontologia;
- chirurgia stomatologiczna;
- chirurgia szczękowo-twarzowa;
- epidemiologia;
- zdrowie publiczne;
- stomatologia estetyczna.
Czy jest stomatologia zachowawcza wraz z endodoncją?
Stomatologia zachowawcza jest to główna specjalizacja stomatologiczna, bardzo często łączy się ona z endodoncją. Stomatologia zachowawcza oferuje pacjentom leczenie próchnicy, uzupełnianie ubytków. Dentysta endodonta zajmuje się także wykrywaniem i leczeniem stanów zapalnych miazgi zęba. Nowoczesna stomatologia dostępna obecnie na rynku znieczulenia pozwalają na całkowicie bezbolesne zabiegi wypełniające. W leczeniu endodontycznym coraz częściej wykorzystuje się także stomatologię mikroskopową. Dzięki zabiegom wykonanym pod mikroskopem możliwe jest dokładne oczyszczenie i opracowanie kanałów. Dziedziną zbliżoną do stomatologii zachowawczej jest periodontologia. Dział ten zajmuje się chorobami przyzębia i jamy ustnej.
Czym jest stomatologia dziecięca?
Stomatologia dziecięca jest to profilaktyka oraz leczenie zębów mlecznych i stałych u dzieci. Dział ten oferuje także zabiegi zabezpieczania uzębienia poprzez fluoryzację czy lakowanie bruzd.
Czy jest protetyka stomatologiczna ?
Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu (zarówno wrodzonych, jak i nabytych), bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa straconych niegdyś tkanek uzębienia. W związku z powyższym omawiana dziedzina stomatologii wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, laryngologii, onkologii, radiologii, a także dermatologii.
Najczęściej leczenie protetyczne zostaje wdrożone, kiedy jest już za późno na zastosowanie zwykłego leczenia stomatologicznego. Nowoczesna protetyka to jednak nie tylko protezy, ale także działania, które mają na celu zapobieganie zmianom, jakie powstają w wyniku braków w uzębieniu.
Kiedy należy udać się do protetyka?
Do protetyka należy udać się w przypadku zupełnej lub częściowej utraty uzębienia. Protetyk wdroży wówczas działania, które zminimalizują negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Poprawią one nie tylko wygląd uzębienia pacjenta, ale także umożliwią mu właściwe przeżuwanie. To z kolei ma niebagatelny wpływ na odpowiednie trawienie. Protetyka zębów przeciwdziała także zmianom w jamie ustnej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wysunięcia zębów przeciwstawnych czy zaniku kości, co mogłoby powodować powstanie kolejnych ubytków.
W Klinice Deamed lekarzem stomatologiem jest Grzegorz Wierzbicki.
Chcesz umówić sie na zabieg?
Zadzwoń do nas aby umówić dogodny termin
+48 884 877 779
lub
+48 793 73 76 76
Umów się na wizytę.
Telefonicznie
+48 884 877 779
lub
+48 793 73 76 76
Online
Do wielu z naszych specjalistów możesz umówić się online poprzez ZnanyLekarz